Solarko

Kedy je čas na návštevu kožného? Toto sú prvé varovné signály, radí dermatologička

Prečo sa znamienka kontrolujú na jeseň a ako vyzerá najlepšia prevencia pred ochoreniami kože? Spísali sme pre vás všetko potrebné.

Rakovina kože je najčastejšou formou rakoviny – tvorí až 40 % zo všetkých zistených prípadov rakovinových ochorení. Kontrolu znamienok by tak na jeseň určite nemal podceniť ani jeden z vás. Najmä, ak patríte medzi ľudí, ktorí obľubujú opaľovanie sa na prirodzenom slnku či v soláriu.

Prečo sa znamienka kontrolujú práve na jeseň?

Asi nikoho neprekvapí, ak povieme, že počas leta dostane ľudská pokožka riadne zabrať. Ľudia sa v lete často vystavujú silnému slnečnému žiareniu, užívajú si horúce slnečné lúče a možno nie raz sa stane, že si pokožku aj nechtiac spália. Práve na jeseň sa ľudská pokožka z leta „spamätáva“ a regeneruje po náročných mesiacoch.

Kožní lekári však odporúčajú vyšetrenia na jeseň aj preto, lebo väčšina možných kožných zákrokov si vyžaduje abstinenciu od slnka a slnečných lúčov. To je predsa len na jeseň o niečo reálnejšie ako v letných mesiacoch. Kožné zákroky sa vykonávajú na neopálenej pokožke a tej sa počas leta zrejme vyhne len málokto.

Skontrolujte si znamienka. Čo sú prvé varovné znaky?

Preventívne vyšetrenie znamienok lekári odporúčajú raz ročne, pričom zanedbávať by ste určite nemali ani samovyšetrenie. Všímajte si nielen staré znamienka, ale aj tie nové. Medzi najrizikovejšie miesta patria tie, ktoré sú často a pravidelne vystavované slnečnému žiareniu. Môže ísť teda o nos, uši, dekolt, líca, čelo, predlaktia a pod.

Kedy by ste mali spozornieť a objednať sa na návštevu kožného lekára? Dermatologička MUDr. Denisa Dostálová radí, že jednoznačne v momente, keď si všimnete, že sa vaše znamienko mení: „Mení sa jeho veľkosť, okraje, okolie kože mení farbu (začervená sa), znamienko zrazu vystupuje, mení farbu, svrbí, krváca…“ vymenúva jednotlivé varovné signály.

Dermatologička MUDr. Denisa Dostálová radí, že najlepšia je vždy prevencia. Opaľovací krém by mal byť samozrejmosťou ako na prirodzenom slnku, tak aj v soláriu.

Podozrivé znamienka sa následne musia odstrániť: „Keď vznikne podozrenie, znamienko treba jednoznačne vyrezať. To rieši kožný lekár zaoberajúci sa odstraňovaním znamienok alebo chirurg. Znamienko sa posiela na histologické vyšetrenie. Práve preto sa podozrivé znamienka nemôžu odstraňovať laserom. Hrozí, že by sa nejaká časť, kde melanóm začína, spálila, histológia následne nič nezistí a človek je mylne považovaný za zdravého,“ vysvetľuje postup dermatologička.

Najlepšia je vždy prevencia

Preventívne vyšetrenie znamienok sa lekármi odporúča, či už pozorujete zmeny na znamienkach alebo nie. Zabúdať zároveň netreba ani na občasné samovyšetrenie a kontrolu znamienok najmä na rizikových miestach, či tam, kde je znamienko často mechanicky dráždené – oblečením, chôdzou a pod.

Opaľovacie krémy určené špeciálne na opaľovanie v soláriu nájdete aj u nás na recepcii. Radi vám pomôžeme pri výbere.

No a v neposlednom rade netreba zabúdať na ochranu vašej pokožky. A to, či už sa opaľujete na prirodzenom slnku alebo v soláriu. Mnohí ešte aj dnes zabúdajú na to, že aj v soláriu je vhodné použiť opaľovacie krémy na to určené. „Takéto krémy, ktoré je bežne dostať aj v soláriách, nielen chránia vašu pokožku pred žiarením, ale ju navyše aj hydratujú,“ radí dermatologička Dostálová. Špeciálne opaľovacie krémy určené na opaľovanie v soláriu nájdete aj u nás na recepcii v Solarku. Radi vám pomôžeme s výberom toho správneho.

Opaľovanie v soláriu môže byť bezpečné. Stačí, ak to robíte správne a držíte sa niekoľkých zásad. Tie sme pre vás spísali aj v našom staršom blogovom článku Je opaľovanie v soláriu bezpečné? Prečítajte si ho a opaľujte sa nielen do krásy, ale najmä bezpečne a zdravo.

0 Comments